Blog

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş hassasiyeti kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen, oldukça rahatsız edici bir tablo olabilir. Sıcak-soğuk ya da tatlı yiyecek ve içecek tüketimi sırasında veya nefes alma sırasında ağza giren hava sebebiyle dişlerde hassasiyet görülebilir. Diş hassasiyetine sebep olan tablonun nasıl geliştiğini bulmak ve tedaviye başlamak için ayrıntılı bir muayene gereklidir.

Diş hassasiyetine sebep olan durumlar:

 

Diş Sıkma

Gece ya da gündüz diş sıkma alışkanlığı bulunan kişilerde zamanla diş aşınmaları meydana gelir. Bu aşırı kuvvete dayanamayan diş dokuları zaman içerisinde aşınır ya da parçalar halinde dişten ayrılabilir. Dişlerin çiğneyici yüzeylerinde veya dişetine yakın olan kısımlarda görülen bu hasar sonucu mine tabakası aşınır ve sıcak-soğuk uyaranlara karşı daha hassas olan dentin tabakası açığa çıkar

Yanlış-Sert Diş Fırçalama

Bazen hastalarımız daha iyi temizlediğini düşünerek sert diş fırçaları kullanmakta, kuvvetli bir şekilde fırçalama yapmakta ya da diş yüzeyi üzerinde aşındırıcı etkisi olan (karbonat vb.) ürünleri kullanabilmektedir. Uzun vadede bu alışkanlıklar dişe ciddi zararlar verir ve diş dokusu kayıplarına sebep olur.

Diş Eti Çekilmesi

Zamanında müdahale edilmediği zaman diş eti hastalıkları sonucunda diş etlerinde çekilme, dişi çevreleyen kemikte kayıp görülür. Bunun sonucunda ise diş kökleri açığa çıkar. Kök yüzeyini çevreleyen sement dokusu, diş minesi kadar sert olmadığı için sıcak-soğuk uyaranlara karşı tepki verecektir.

Asitli Yiyecek ve İçeceklerin Aşırı Tüketimi

Asitli yiyecek ve içecek tüketiminin diş üzerindeki olumsuz etkisi aslında bilinen bir durum olmasına rağmen yeterince önem verilen bir konu değil. Diş erozyonuna sebep olan bu alışkanlığın özellikle çocuklarda ve ergenlerde ciddi sonuçları bulunuyor.

İlgili Mesajlar