Blog

Porselen Laminalar ile Gülüş Tasarımı

Porselen Laminalar ile Gülüş Tasarımı

Porselen laminalar daha hoş ve güzel bir gülüş yaratmanın en estetik araçlarından biridir. Porselen laminalar, dişin pozisyonunun, şeklinin, boyutunun ve renginin değiştirilmesine izin verir. Minimum miktarda diş hazırlığı gerektirirler – bu durumda küçültme (yaklaşık 0,5 mm yüzey minesi) – ve bu nedenle, sağlam diş yapısının önemli ölçüde çıkarılmasını gerektiren bir krondan daha konservatif bir restorasyondur. Tüm estetik anormallikler için tek alternatif olmasa da, tercih edilen tedavi olduklarında gerçekten dikkate değer bir restorasyondur.

 

Porselen Laminalarla Geliştirilmiş Gülüş Tasarımı Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, kaplama başka bir yüzey üzerinde ince bir kaplamadır. Diş hekimliğinde kaplama, genellikle diş minesinin yerini alan porselen olan ince bir diş restoratif malzeme tabakasıdır.

Dental porselen, diş teknisyenleri tarafından diş hekimliği için biyo-uyumlu, gerçeğe yakın kronlar ve köprüler oluşturmak için kullanılan bir çeşittir. Gösterilen vakalardan da fark edeceğiniz gibi, doğru ellerde yapılan dental porselenler, diş minesini mükemmel bir şekilde taklit ederek muhteşem diş taklitleri yapabilir. Bu aynı zamanda, muhteşem gülüşünüzü yaratıp gerçeğe yakın hassas kaplamalar üretmek için diş hekiminin ortak olduğu laboratuvar teknisyenlerinin sanatsal becerilerinin de bir kanıtıdır. Diş hekimi genellikle laboratuvarda kullanılan bir dizi porselen tozu karışımına karşılık gelen bir porselen tonu belirleyecektir. Temel diş rengine karşılık gelen toz su ile karıştırılır ve daha sonra “pişirme” için fırına yerleştirilir. Diş minesinin doğal yarı saydamlığını taklit etmek için başka porselen katmanları oluşturulur.

Laminate veneer, iki veya daha fazla malzeme katmanının laminasyon adı verilen bir işlemde bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir malzemedir (genel anlatımla laminasyon, bir nesneyi veya malzemeyi plastik katmanlar arasına sıkıştırmak ve bunları genellikle ısı ve/veya basınçla sızdırmaz hale getirmek anlamına gelir). yapıştırıcı). Lamina porselenler, diş, yapıştırma ara yüzü ve kaplama kompleksinin kombinasyonunu ifade eder. Çıkarılan diş minesinin yerini alan porselen materyal, parçası olduğu alttaki diş yüzeyine kimyasal olarak bağlanır.

Bir hastanın lamine porselen tedavisini başarılı bir şekilde alabilmesi için;

    • Diş sağlığı ve diş yapısı ile ilgili bir gülümseme analizi ile doğrulanan belirli yönlerin mevcut olması gerekir.
    • Dişler az çok normal pozisyondadır.
    • Laminalar  için gereken yeterli diş yapısı mevcuttur.
    • Güzel bir kozmetik sonuç için gerekli olan dişlerin uygun şekilde “çerçevelenmesine” izin veren simetrik dişeti konturları mevcuttur.

Porselen laminalar, dişler arasındaki küçük veya orta boşlukları, diş pozisyonundaki kusurları (örneğin hafif rotasyonlar), kötü rengi, kötü şekli veya konturları ve ayrıca bazı küçük oklüzal (ısırma) sorunları düzeltmek için mükemmel bir çözümdür. .

Lamina porselenlerin yapamayacağı şey – porselen laminaların sınırlamaları göz önüne alındığında, kötü diş pozisyonu, kök pozisyonunda büyük farklılıklar, yanlış ısırma ilişkileri ve kötü profil gibi tekniğin düzeltemeyeceği durumlar da vardır.

Bu durumların çoğu, hem fonksiyon hem de estetik diş tedavileri için dişleri uygun pozisyona getirmek için öncelikle bir tür ortodonti gerektirir. Başka bir senaryoda ise kısa yoldan tedavi olmak isteyen hastalar için laminalar yerine kron kaplamalar tercih edilmelidir. Porselen laminalar mükemmel bir diş restorasyonu şeklidir, ancak ağızda kullanılan herhangi bir materyalde olduğu gibi sınırlamaları vardır. Diş hekiminizin uzmanlığının ve onun tanısal değerlendirmesinden elde edilen özel ihtiyaçlarınızın dikkate alınmasının yerini hiçbir şey tutamaz – güzel bir gülümsemenin başarılı sonucunu sağlamak için çok önemlidirler.

İlgili Mesajlar