Tam- Total protezler halk arasında damak protez, damaklık, takma diş, protez diş olarak da bilinir. Ağızdaki bütün dişlerin kaybedildiği durumlarda yapılır, alt ve üst damaklara oturtulur. Diş destekli olmadıkları için tutuculuklarını çene kemiklerinden sağlarlar.

Ağız içerisinden alınan özel teknik ölçülerle birkaç seansta protezler tamamlanır. Akrilik taban üzerine plastik dişlerin konulmasıyla oluşur. Kişinin isteği üzerine ön bölge dişler porselen de yapılabilir.

Rahat kullanabilir miyim?

Bu protezler tutuculuklarını çene kemiklerinden sağladıkları için hastaların çene kemiklerinin hacmine göre değişkenlik gösterir. Üst çene kemiği daha çok alan kapladığı ve alt çenede dilin hareketleri söz konusu olduğu için genellikle üst protezlerin kullanımı daha rahattır. Takıp çıkarılabilir protezler olduğu için sabit protez konforu maalesef yoktur.

İlk defa kullanacağım alışabilir miyim?

Protez ağza ilk takıldığında bir süre vuruklar ve yaralar yapabilir. Damak protez kullanan hastalarımızın, protezler takıldıktan sonra vuruklar geçene kadar düzenli olarak diş hekimine gitmesi gerekir. Kas hafızasının oluşması 6-8 hafta sürer. Dudakların yanakların ve dilin proteze uyumlu hareket etmesi bu süreç sonunda tamamlanır ve hasta protezini kullanabilir hale gelir.

Nasıl temizlemeliyim?

Protezlerinizi akan su altında (sıcak olmayan) fırça ve sabunla yıkamalısınız. İsteyen hastalar protezler içim özel üretilmiş protez temizleme fırçalarından alabilir. Su ve sabun haricinde protezi temizlemek için satılan protez temizleme tabletleri haricinde başka bir şey kullanılmamalıdır. Hastalar takma diş temizliğinde karbonat, sirke, çamaşır suyu gibi materyaller kullanmaktadır ama bunlar protezlerin aşınmasına, erimesine ve renklenmesine sebep olacağından tavsiye edilmemektedir.

Damak protezlerin uyurken kullanılmaması gerekir. Aralıksız olarak protezleri takmak çene kemiklerine fazlaca kuvvet ileteceğinden çene kemiklerinizin erimesini hızlandırır. Bu sebeple de protezleriniz daha hızlı bollaşacaktır ağzınıza. Protezler gece temizlendikten sonra su içinde ya da ıslak peçete arasında saklanmalı, kuru kalmamalıdır.

Protezlerim hareket eder mi?

Çene kemiklerinizin hacmi yetersiz olursa çiğneme kuvvetleri altında damak protez dengesini yitirebilir ve hareket edebilir. Protezinizin tutuculuğunu arttırmak için eczanelerde satılan protez yapıştırıcılarından faydalanabilirsiniz. Diş macununa benzer yapıda olan diş yapıştırıcıları bir noktaya kadar protezlerin tutuculuğuna katkı sağlayabilir.Onların da yetmediği durumda ise çene kemiğine yerleştirilecek implantlardan destek alması gerekir.