Kompozit laminalar;
Dişlerdeki konum bozukluklarını düzeltmek,
Diş arası boşlukları kapatmak,
Dişleri büyütmek, uzatmak, rengini değiştirmek ya da çürük veya travma sebebiyle oluşan diş doku kaybını yerine koymak için yapılan restorasyonlardır.

Kompozit lamineler, kompozit adı verilen, diş rengiyle uyumlu olan ve ışıkla sertleşen estetik diş dolgu materyallerinden yapılır. Çoğunlukla kompozit lamineleri yaparken diş üzerinden aşındırma yapmak gerekmez ve haliyle diş dokusu hiç zarar görmez. Kompozit laminalar direk diş üzerine hekim tarafından yapıldığı için tedavi süresi kısadır ve aynı gün içinde sonuç alınır.
​Işınlı kompozit dolguların en büyük avantajı doğru şekilde yapıldığında diş yüzeyinden ayırt edilmemesidir. Diş yüzeyine zarar vermeden doğal diş formu yakayabilir diş üzerinde istenen değişiklikleri uygulayabiliriz.

Kompozit Lamineler Dayanıklı Mıdır?

Işınlı kompozit dolgular, ağız hijyenine dikkat edilmesi kaydıyla, uzun yıllar kullanılabilir. Ancak, çok sert ve kabuklu yemişler yenilmemeli, sert objeler dişler ile ısırılmamalı ve kırılmamalıdır. Keza, tırnak yemek, kalem ısırmak gibi kötü alışkanlıklar olmadıkça kompozit lamineler dayanıklıdır.

Kompozit Lamineler Zamanla Renklenir Mi?

Dişler ne kadar renk değiştirirse, lamineler da aynı oranda renk değiştirir. Yüzey pürüzlülüğü giderilip, cilalanması iyi yapıldığında lekelenme-renklenme olasılığı azalır. Diş hekiminizin 6 ayda bir yaptığı rutin kontrollerle cilaları yenilenir ve renklenmeler en az seviyeye indirilir.