Blog

Diş İmplantlarının Ömrünü Uzatın

Diş İmplantlarının Ömrünü Uzatın

Diş implantlarını nasıl uzun yıllar boyunca kullanabileceğini merak ediyor musunuz?

Dental implantlar ile birlikte yapılmış porselen dişler, uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz diş protezlerinden bir tanesidir. Çoğu durumda, onlarca yıl ve hatta hayatınızın sonuna kadar kullanılabilir. Ancak, doğal dişlerde olduğu gibi, implant dişlerin de etrafında bakteri plağı birikerek diş taşına dönüşür ve bu da enfeksiyonlara neden olabilir.

Diş implantlarını ömür boyu kullanmanıza yardımcı olacak 4 tavsiyeyi şu şekilde sıralayabiliriz:

1.Her gün fırçalayın ve diş ipi ya da ara yüz fırçası kullanın. İmplant dişleriniz doğal dişler gibi çürümez. Ancak, yemek sonrası oluşan diş plağı, tükürükten gelen minerallerin üzerine çökmesi sonrası sertleşir ve diş taşına dönüşür. Bu diş taşları içerisinde çokça bakteri barındırır ve dişetlerinizde enfeksiyona yol açar. Dişeti enfeksiyonu (peri-implantititis), başarısız diş implantlarının en yaygın nedenlerinden birisidir ve bu ilerleyici durumun önlenmesi ağız hijyenimizi yerine getirmemiz ile başlar.

2.Dengeli bir diyet yapın. Şekerli yiyecekler ve içecekler ya da karbonhidrat açısından yoğun içerikli yiyecekler dişlerinize kolaylıkla yapışır ve günlük fırçalama ile temizlenmesi çok daha zordur. Şeker ve karbonhidrat alımınızı sınırlamak, diş implantlarının etrafında oluşabilecek enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır.

3.Sigara ve tütün ürünlerini kullanmayı sınırlandırın. Sigara ve tütündeki nikotin, vücudunuzun enfeksiyonla savaşma yeteneğini doğrudan etkiler. Benzer şekilde, diş implantlarının etrafında enfeksiyon (peri-implantitis) varsa, iyileşmeniz daha zor olacaktır. Diş implantlarına zarar vermemek için sigarayı mümkün olduğunca en aza indirmeye veya tamamen bırakmaya çalışın.

4.Dişlerinize baskı yapmaktan kaçının. Diş implantları doğal dişlere en yakın olabilecek tedavi yöntemdir ancak yine de yapay bir malzeme olduğunu unutmamak gerekir. Fındık, havuç gibi sert yiyecekleri rutin olarak çiğneyerek diş implantlarına çok fazla baskı ve kuvvet uygulayabilirsiniz. Bu durum, bölgedeki dişetinizi enfeksiyona daha duyarlı hale getirerek dişeti çekilmesine ve kemik kaybına neden olabilir.

 

Dişeti Enfeksiyonu Belirtileri Gösteriyor Musunuz?

Diş implantları çevresinde dişeti çekilmesi varsa veya dişetleriniz hassas ve kolayca kanıyorsa dişeti hastalıkları ve implantoloji uzmanımızdan randevu almak için beklemeyin!

İlgili Mesajlar