İmplant destekli hareketli protezler (çıtçıtlı damak) çenedeki tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda uygulanır. İmplant üstü sabit protez yapabilmek için yeterli kemik miktarı yoksa üst çenede en az 4 implant, alt çenede ise en az iki implant üzerine takıp çıkarmalı hareketli protezler yapılabilir. Bu protezler hem dokulardan hem de implantlardan destek aldıkları için standart total(damak) protezlere göre daha tutucu olurlar. Hastalar bu protezleri istedikleri zaman takıp çıkarabilirler.

Özellikle alt çene damak protezler dil hareketlerinden olumsuz etkilendiği için üst damak protezlere göre daha fazla hareket eder ve hastaların konforunu oldukça azaltır. Alt çene protezlerin altına yapılacak 2 adet implant bu hareketleri büyük oranda azaltır ve hastanın yaşam kalitesine önemli artısı olur.

İmplant destekli hareketli protezlerin hacmi, tam damak protezlere göre daha azdır. Protezler asıl desteğini implantlardan aldığı için protez sınırlarının tutuculuk almak için uzamasına gerek kalmaz.

İmplant Üstü Hareketli Protezler Kaç Çeşittir?

Tutucu mekanizmasına göre ball, locator ve bar tutuculu implant üstü hareketli protezler yapılabilir. Bunların arasında protezi en çok destekleyip en az harekete sebep olan bar tutuculu protezlerdir.

Nasıl temizlemeliyim?

Protezlerinizi akan su altında (sıcak olmayan) fırça ve sabunla yıkamalısınız. İsteyen hastalar protezler içim özel üretilmiş protez temizleme fırçalarından alabilir.

​Su ve sabun haricinde protezi temizlemek için satılan protez temizleme tabletleri haricinde başka bir şey kullanılmamalıdır. Hastalar takma diş temizliğinde karbonat, sirke, çamaşır suyu gibi materyaller kullanmaktadır ama bunlar protezlerin aşınmasına, erimesine ve renklenmesine sebep olacağından tavsiye edilmemektedir.

Damak protezlerin uyurken kullanılmaması gerekir. Aralıksız olarak protezleri takmak çene kemiklerine fazlaca kuvvet ileteceğinden çene kemiklerinizin erimesini hızlandırır. Bu sebeple de protezleriniz daha hızlı bollaşacaktır ağzınıza. Protezler gece temizlendikten sonra su içinde ya da ıslak peçete arasında saklanmalı, kuru kalmamalıdır.

Ağız içerisindeki implant üstü tutucu parçaların ise düzenli olarak diş macunu ve diş fırçasıyla günde 2 defa temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde implantlar etrafında biriken plak ve diş taşları implantı çevreleyen kemikte enfeksiyon ve kemik erimesine sebep olur. İlerleyen durumlarda bu implantların kaybedilmesine bile sebep olabilir.