ortodonti

Diş çapraşıklarının ya da çene konumu bozukluklarının diş telleri, şeffaf plaklar ya da gerekli durumda cerrahi operasyonlarla beraber tedavi edilmesini kapsar ortodontik tedavi. Ortalama süresi 1-2 yıldır. Bu hastanın yaşına, vakanın durumuna göre değişkenlik gösterecektir. Tedavi esnasında hareketli ya da sabit apareyler kullanılır. Ortodontik tedavi ihtiyacı; çocuk yaştaki hatalı biberon, emzik kullanımı, parmak emme gibi alışkanlıkları sonucu oluşabildiği gibi genetiksel olarak da aktarılabilmektedir.

Şeffaf Plaklarla Ortodonti

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi, dijital ortodontik tedavi şeklidir. Hastalardan alınan ölçüler dijital ortama aktarılarak tedavi planı belirlenir ve hastaya belirli aralıklarla değiştirmesi gereken şeffaf plaklardan oluşan bir set verilir.

Hem yetişkin hem de genç hastalarda kullanılabilen bu tedavi braketli ortodontik tedaviye göre daha konforludur. Şeffaf plaklar ağız içinde belli olmaz ve sizi estetik-fonetik olarak rahatsız etmez. Yemek yerken ya da bir şey içerken plakları çıkarabilirsiniz. Plakları gün içerisinde 20 saat takmanız gerekmektedir.

Aylık yapılan kontrollerinizde size 2 adet plak teslim edilir ve 15 günde sonra sıradaki plağa geçmeniz gerekir.

Şeffaf plaklarla ortodontik tedaviye uygun olup olmadığınızı öğrenmek için ortodontistinizi ziyaret ediniz.