diş protezleri

Diş protezleri, kaybedilen bir veya bir den fazla dişin yerine kullanılabileceği gibi tüm dişlerin yerine de kullanılabilir. Diş protezi uygulamalarında ilk olarak hastanın ağzında kalan mevcut dişlerin korunması planlanır.

Tam Diş (Total-Damak) Protezleri

Ağızdaki bütün dişlerin kaybedildiği durumlarda yapılan total protezler alt ve üst damaklara oturur. Diş destekli olmadıkları için tutuculuklarını çene kemiklerinden sağlarlar.

Hareketli Diş Protezleri

Hareketli bölümlü protezler kısmi diş eksikliği bulunan hastalara uygulanan hem dişlerden hem de ağız içi dokulardan destek alan protezlerdir. Fazla sayıda diş kaybının olması sebebiyle sabit restorasyonlar yapamadığımız durumlarda tercih edilirler.

Kroşe tutuculu protezler ve hassas tutuculu protezler olmak üzere 2’ye ayrılırlar. Kroşe tutuculu protezlerde dişler üzerine oturan metal renkli tırnaklar-kroşeler protezin tutuculuğunu sağlarken hassas tutuculu protezlerde gerekli dişler kaplanarak tutucu parçalar protezin altına saklanır. Tutucuların gözükmemesi sebebiyle hassas tutuculu protezler kroşe tutuculu protezlere göre daha estetiktir.