Blog

Diş Çürümesi Nedir?

Diş Çürümesi Nedir?

Diş çürümesi söz konusu olduğunda şekerler ana suçludur. Ağzınızdaki bakteriler, dişlerimizin yüzeylerinde biriken yapışkan beyazımsı film olan diş plağında konsantre olan diyet şekerlerinden organik asitler üretir. Şekerler yutulduğunda, asitlikte bir artış olur, bu da diş minesinin ve dentininin çözünmesine neden olarak boşluklara yol açar.

Modern diyetimiz bir şeker karışımı içerir ve oral bakteriler, daha az asidin üretildiği laktoz (süt şekeri) hariç, hepsini aşağı yukarı eşit yetenekle fermente edebilir. Bununla birlikte, birçok şeker çeşidi olduğunu ve bunların alınış şeklinin ve sıklığının ağız ve genel sağlığı etkilediğini unutmamak önemlidir.

 

Diyet ve Diş Erozyonu

Diş erozyonu, asit ile diş yüzeylerinden kimyasal olarak aşındırılan diş yapısının ilerleyici geri dönüşü olmayan kaybına yol açar. Sanayileşmiş ülkelerde giderek artan bir başka sorundur. Asitli içeceklerin – alkolsüz içecekler, meyve suları, gazlı içecekler ve spor içecekleri – alımının artmasından kaynaklanır. Sadece şeker içeriği yüksek olmakla kalmaz, aynı zamanda çok asidiktirler – diyet içecekleri bile. Bu içeceklerin içerdiği ekstrensek asitler günde bir veya birkaç kez sık tüketildiğinde erozyona neden olabilir. Hafif asidik olsa bile herhangi bir asitli içecek onu başlatabilir.

Vücut tarafından üretilen intrinsik asitler kusma, regürjitasyon veya reflü sonrasında dişlerde aşınmaya neden olur ve dişlere aşırı derecede zarar verebilir. Gastro-Özofageal Reflü Hastalığı (GERD) artık hidroklorik (mide) asitten kaynaklanan diş aşınmasının bilinen bir nedenidir. Reflünün yaygın ve sabit olduğu bulimia ve anoreksiya gibi durumlarda görülen dişlerin aşırı aşınmasından sorumludur.

Aşırı ağız hijyeni ve diş gıcırdatma alışkanlıkları da diş erozyonunu kötüleştirebilir. Asitli bir ürün tükettikten sonra, tükürüğün asidi tamponlama (nötralize etme) ve diş yüzeyini yeniden mineralleştirme şansı bulamadan dişlerinizi fırçalamak, aslında yumuşamış minenin çıkarılmasına neden olacaktır. Bu nedenle asitli bir içecekten sonra dişleri fırçalamak için yarım saat kadar beklenmesi önerilir. Diş çürümesini durdurmak veya yavaşlatmak adına estetik diş dolgusu yapılabilmektedir. Diş kaybı söz konusu olduğunda ise diş implantları gibi tedaviler uygulanabiliyor.

 

Diş Çürümesine Karşı Koruyucu Gıdalar

Peynir: Şekerli bir atıştırmadan sonra peynir tüketmek asitlik artışını engeller. Peynir tükürüğü uyarır ve kalsiyum açısından zengindir, yeniden kireçlenen dişlerin dengesini etkiler ve kalsiyum kaybına karşı korur.

İnek Sütü: Diğer şekerlerden daha az asit üreten ve çürümeyi kolayca desteklemeyen laktoz içerir. Ayrıca, hepsi çürümeyi durdurmaya yardımcı olan kalsiyum, fosfor ve kazein içerir. Ancak geceleri biberonla verilen süt çürümeye neden olabilir.

Anne Sütü: %7 laktoz içerir ve kalsiyum ve fosfatta daha düşüktür. Yüksek sıklıkta gece besleme ve uzun süreli isteğe bağlı besleme durumları dışında genellikle bozulmayı başlatmaz.

Bitkisel Besinler: Liflidir ve tükürüğü mekanik olarak uyararak dişleri korur. Fıstık, sert peynirler ve ksilitol içeren sakızlar da aynı şekilde hareket edebilir.

Siyah ve Yeşil Çaylar: Birçok bitkisel gıdada bulunan kompleks antioksidan bileşikler olan polifenoller ve flavonoidler açısından özellikle zengindir. Siyah çaydaki florür de çürümeye karşı koruma sağlayabilir.

Çikolata: Rafine edilmemiş formdaki (şeker ilavesiz) kakaonun, mevcut polifenolik bileşikler nedeniyle bir miktar bozulma önleyici potansiyele sahip olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak işlenmiş çikolata, dişler için iyi olamayacak kadar şekerlidir.

Bir ömür boyu ağzınızda kalmalarını istiyorsanız dişlerinize bakmak önemlidir! Serbest şeker oranı düşük, lif oranı yüksek (bol miktarda meyve ve sebze) ve bol su içeren, besleyici açıdan sağlıklı bir diyete bağlı kalmak, ağız ve diş sağlığınızın yanı sıra genel sağlık ve zindeliğinizi de koruyacaktır.

İlgili Mesajlar