Blog

Diş İmplantları Diş Eti Hastalığına Neden Olabilir mi?

Diş İmplantları Diş Eti Hastalığına Neden Olabilir mi?

Diş İmplantı gelişen teknoloji ile tüm ve kısmi diş eksikliklerinde, kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilen yapay diş malzemeleridir.

 

Diş Eti Hastalığı Nedir?

Diş eti hastalığı olarak da bilinen periodontal hastalık, ağız içinde diş etlerinin iltihaplanmasına neden olur ve bakteri üremesinden kaynaklanır. Genellikle yetersiz ağız hijyeni ile ilişkili olan periodontal hastalık, kişinin gülümsemesi ve genel sağlığı üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabilir ve periodontal hastalığınızı kontrol etmezseniz, yaşam kalitesinin olumsuz bir etkisine bile yol açabilir. Diş eti hastalığı geliştirme risklerinden endişe ediyorsanız, günlük yaşam tarzı değişikliklerinin ağız sağlığınızı nasıl iyileştirebileceğini öğrenmek için periodontistimize ulaştığınızdan emin olun. Örneğin, her yemekten sonra uygun şekilde fırçalamak ve diş ipi kullanmak, diş eti hastalığına neden olan bakterilerle savaşarak oluşma olasılığını azaltabilir. Sağlıklı yiyecekler seçmek dişi güçlendirebilir ve diş sağlığını da iyileştirebilir.

 

Diş İmplantları Ve Diş Eti Hastalığı

Diş implantları, güzel bir gülümseme hedefine ulaşmanın harika bir yoludur. Bununla birlikte, bu harika prosedürden gerçekten en iyi şekilde yararlanmak için sağlıklı bir ağız ortamı sağlamak önemlidir. Dental implantlarıyla uzun vadeli sonuçlar elde etmeyi umut eden birçok hasta, uygun ağız bakımının sürdürülmesinin önemini anlamalıdır. Diş implantasyonundan sonra dişlere uygun şekilde bakılmazsa, bakterilerin aşırı büyümesi nedeniyle diş etlerinde iltihaplanma meydana gelebilir. Peri-implantitis olarak bilinen bu olay, diş implantı işlemi için bir felaket olabilir ve güzel bir gülümseme elde etmede başarısızlık şansını artırabilir.

Kulağa korkutucu gelse de, dental implant başarısızlığı nadirdir – implantların yaklaşık %93 ila %95 arasında etkili olduğu bildirilmektedir. Bir diş implantı başarısızlığı meydana gelse bile, özellikle diş implantı başarısızlığının nedeni tanınır ve önlenebilirse, aynı bölgeye başka bir implant yerleştirmek mümkündür. Bu prosedürden enfeksiyon kapma riski çok nadirdir ancak tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle normalden daha fazla ağrı hissettiğinizi düşünüyorsanız kesinlikle bir uzman diş hekiminin görüşüne başvurmalısınız.

İlgili Mesajlar