Blog

Diş Kaybı Nelere Sebep Olur?

Diş Kaybı Nelere Sebep Olur?

Diş kaybı önemsenmediğinde birçok soruna sebep olabilir.

Dişler vücuttaki diğer organlarla, duyusal alım ve propriyosepsiyona (konum ve hareket hissi) yardımcı olan sinirler yoluyla bağlandığından, ağız sağlığı sorunlarını veya diş kaybını önemsiz sağlık sorunları olarak kabul etmek büyük bir hata olabilir.

Genel olarak diş kaybının konuşma ve çiğneme güçlüğüne neden olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, stereognoz ve propriyosepsiyonda zorluk gibi duyusal komplikasyonlara neden olduğu daha az bilinmektedir. Araştırmalar, diş kaybı ve anksiyetenin beyin yapısında uzun vadeli neden olduğu değişikliklerin ve depresyonun diş kaybına bağlanabileceğini ve ayrıca diğer duyusal, motor bilişsel ve duygusal sorunlara neden olabileceğini göstermektedir.

Bu nedenle çene kemiğinin yenilenmesi ve sağlıklı kalması için dişlere ihtiyacı olduğundan diş kaybını asla göz ardı etmemeniz önerilir. Bilimsel literatüre göre, diş kaybından sonra alttaki kemik dejenere olmaya başlayarak tüm çene kemiğini zayıflatır, enfeksiyonlara ve hatta kırılmaya meyilli hale gelir. Ayrıca yüze daha yaşlı bir görünüm de verir.

 

Diş Eksiklikleri Nelere Sebep Olur?

  • Beslenme bozukluğu
  • Konuşma bozukluğu
  • Psikolojik problemler (özgüvenin kaybolması, utangaçlık, gülümsememek, mutsuzluk)
  • Ağız sağlığının bozulması(dişlerin konumlarının değişmesi, çürüme ve diş eti rahatsızlıkları)
  • Eklem problemleri
  • Çiğneme problemlerinden dolayı mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları.
  • Diş kaybıyla beraber görülen kemik kaybı sebebiyle yüzde yaşlanma çizgileri, yanak ve dudaklarda içe çökme

Çene kemiğini sabitleyen, çenenin doğal özelliğini koruyan ve hatta duyusal sorunları önleyen dental implantlar tercih edilerek tüm bu problemler kolaylıkla önlenebilir.

Diş implantları, doğal görünümlü diş kronu ile tutturulmuş kök gibi davranan titanyum implant kullanan modern diş değiştirme yöntemidir. İmplantın tek görünen kısmı doğal görünümlü kurondur ve implant, implantı sağlam bir şekilde tutmak için diş eti çizgisinin altında çene kemiğine dayanır. Biyouyumlu metal titanyum, osseointegrasyon adı verilen bir işlemle zamanla çene kemiği ile tamamen kaynaşarak doğal diş hissi verir.

İmplantlar, kalıcı bir çözüm sunduğu, doğal bir görünüm sağladığı ve protez veya köprü gibi diğer yöntemlerin gerektirdiği başka bakım gerektirmediği için eski diş değiştirme yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir.

İlgili Mesajlar