dişeti büyümesi

DİŞ ETİ BÜYÜMESİ

Diş eti büyümesi dişlerin etrafında var olan diş etlerinde meydana gelen büyümelerdir. Farklı nedenler ile meydana gelirler.

 

İltihaba Bağlı Diş Eti Büyümeleri

Diş etlerinde iltihap varlığı sonucunda diş etlerimizde ya çekilmeler meydana gelir ya da diş etlerimiz büyüyerek bu duruma yanıt verirler. Eğer diş etlerimizin fenotipi kalın ise genelde diş eti büyümeleri olarak karşımıza çıkar.

 

İlaca Bağlı Diş Eti Büyümeleri

Kullandığımız bazı ilaçlar yan etki olarak diş etlerimizde büyümelere neden olur. Bu ilaçlar tansiyon hastalarının, böbrek transplantasyonu hastalarının ve epilepsi hastalarının kullandığı ilaçlardır.

Ağız Solunumuna Bağlı Diş Eti Büyümeleri

Ağız solunumu yapan bireylerde meydana gelen diş eti büyümeleridir. Genellikle üst çenede ön dişlerin ön yüzeylerinde meydana gelir.

Hamilelikte Diş Eti Büyümesi

Hamile bireylerde vucütta meydana gelen hormon değişiklikleri ile diş etlerinde büyümeler meydana gelebilmektedir.

Diş Eti Büyümesi Tedavisi

Diş eti büyümelerinin tedavisinde öncelikle etkenin tespit edilmesi ve ona yönelik tedavinin planlanması gerekmektedir. Eğer bireyin ağzında yoğun iltihaplanmalar kanamalar var ise öncelikle diş eti tedavisi ile birlikte bu iltihaplanmaların elemine edilmesi gerekmektedir. Eğer hastamızın diş eti büyümeleri kullandığı ilaçlara bağlı olarak meydana gelmiş ise, takip eden doktoru ile görüşüp mümkün ise diş eti büyümesine neden olmayan bir ilaç ile değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer birey, ağız solunumu yaptığı için diş etlerinde büyüme mevcut ise öncelikle bunun nedeni tespit edilmeli ve burun solunumu yapılması sağlanmalıdır.

Etken ortadan kaldırıldıktan sonra diş eti büyümelerinin ufak cerrahi işlemler ile alınması mümkündür. Lokal anestezi altında yapılan bu işlemlerden sonra hastalarımız genellikle bu süreci ağrısız geçirirler. İşlem sonrasında çok gerekli olmasa da ağrı kesici reçete edilir.