çocuk diş hekimliği

ÇOCUK DİŞ SAĞLIĞI

Çocuk diş sağlığı ve önemi hakkında yeterince bilince sahip değildir. Diş bakımı hassas bir konu olduğundan bu konuda büyük görev ailelere ve diş hekimlerine düşmektedir.

Bebeklerin Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Bebekte ortalama 5-6. ay arasında ön bölgede ilk süt dişi çıkar. 30-36. aya gelindiğinde tüm süt dişlerinin sürmesi tamamlanır. 10 tane alt çene 10 tane üst çene olmak üzere toplam 20 tane süt dişi vardır.

Dişlenmede gecikmenin hipotiroidi, raşitizm ve mongolizm gibi hastalıklarla bağlantısı olabilir. 13 aylık olmasına rağmen ilk dişi çıkmamış bebek mutlaka bir çocuk hekimi tarafından muayene edilmelidir.

İlk Kalıcı Diş Ne Zaman Çıkar?

6 yaşında alt çenede bulunan ön dişlerden başlayarak 8 yaşın sonuna kadar ön grup kesici dişler değişir. 9 yaşından başlayarak 12 yaşına kadar da diğer arka grup süt dişleri değişerek yerlerini daimi dişlere (kalıcı dişler) bırakır.

Aynı zamanda çocuk 6 yaşına geldiğinde çenelerin en arka bölgesinde en son süt azı dişinin arkasında kalıcı birinci büyük azı dişleri sürer. Çoğunlukla ebeveynler bu dişlerin öneminin farkında olmamaktadır. Ve o bölgenin iyi fırçalanmaması sonucu dişler çok hızlı çürüyerek zorlayıcı tedaviler gerektirebilir.

İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Olmalı?

İlk diş muayenesi altı aydan sonra ilk süt dişinin çıkmasıyla birlikte yapılabilir. Çocuğunuzun çürük risk düzeyine göre 3 veya 6 ayda bir pedodontisti ziyaret ederek, muayene ve gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir.

Çocuklarda Ağız Ve Diş Bakımı

Çocuklar ağız ve diş sağlığının önemi hakkında bilince sahip değildirler. Bebek ve Çocuk diş bakımı özellikle hassas bir konudur. Bu konuda en büyük görev ailelere ve çocuk diş hekimlerine düşmektedir.

Süt dişleri çıkmaya başladıktan sonra çocuğa uygun, ilgisini çekebilecek renk ve desenlerde bir diş fırçası alınmalı ve çocuk fırçayla tanıştırılmalıdır. Bebeklik döneminde dişlerin temizliği diş temizleme mendilleri, tülbent benzeri bez veya steril gazlı bezler yardımıyla , sabah ve akşam beslenme sonrası diş ve diş etine masaj yaparak anne/baba tarafından yapılmalıdır, ayrıca ara beslenmeler sonrası su içirilmesi de faydalı olmaktadır.

Süt dişleri bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde çiğnemenin yanı sıra çene gelişimini destekleme ve konuşma fonksiyonunda önemli role sahiptir. Bu sebeple altından gelen kalıcı diş çıkana kadar ağızda tutulması gerekmektedir. Çürük veya travma gibi farklı sebeplerden zarar görmüş süt dişleri farklı tedavilerle normal düşme yaşına kadar ağızda tutulmaktadır.

Süt Dişi Neden Çürür?

Bebeklik döneminde çoğunlukla temel besin olan anne sütüne bağlı erken çocukluk çağı çürüğü(biberon çürüğü) dediğimiz durumla sık karşılaşılmaktadır. Büyüme ve gelişimi için çok önemli olan anne sütünün şeker içeriği, özellikle çocukların rahat uyumaları için anne sütünün yatmadan verilmesi ve ağızda sütün göller diş çürüğü riskini fazlasıyla arttırmaktadır. Uyku sırasında asit ataklarına karşı dişleri koruyan tükürüğün azalması ve anne sütünün şeker içeriğinin ağız pH ını negatife düşürmesi sonuc çok erken yaşlarda dişlerde çürük görülebilir. Süt dişlerinde çürük olduğunda çocuğun yaşı, dişin durumu ve çocuğun işbirliğine göre tedavi seçenekleri farklılaşır.

Süt Dişi Dolgu Tedavisi  

Erken aşamada dişte kırık şeklinde görülen çürüklerin varlığında süt dişlerine dolgu uygulanabilir. Süt dişleri altındaki kalıcı dişten bağımsız ayrı bir diş olduğu için yapılan dolgu herhangi bir şekilde alttaki dişe zarar vermez.