Blog

Kaplama Yapılan Dişler Neden Ağrır?

Kaplama Yapılan Dişler Neden Ağrır

Zirkonyum kaplama yapmak için diş hekiminizin yaptığı küçültme işlemi, dişin dış kısmındaki sert mine dokusunun ortadan kaldırır ve alttaki dentin yüzeyi açığa çıkar. Açığa çıkan dentin yüzeyindeki kanallar nedeniyle diş pulpası ısısal değişimlere karşı oldukça hassas olduğu için işlemden sonraki bir kaç gün boyunca hafif ağrı hissetmeniz normaldir. Aynı zamanda yapılan geçici dişler sıcak-soğuğu geçirdiği için de hassasiyetinizin olması normaldir. Son olarak diş yapıştırma işlemi de tabiatıyla bir süre hassasiyet yapabilir. Bu hafif ağrıların ortalama 2-3 haftada geçmesi gerekir. Geçmediği takdirde diş ağrısının altında başka sebepler aranmalıdır.

Kron veköprü protezler yapmak için yapılan diş küçültme işlemi bazen dişlerden ağrıya sebep olabilir. Çeşitli sebeplerle (aşırı çapraşık konumda duran dişler veya dişte önceden bulunan çürük vb.) fazla miktarda diş kesimi yapılması gerektiyse dişin sinirlerini içeren pulpa tabakası açığa çıkabilir ve dişte şiddetli ağrıya sebep olabilir. Böyle bir durumda protezler yapıştırılmadan dişlere kanal tedavisi yapılması gerekir. Aksi takdirde hastanın ağrısı geçmeyecektir.

Kaplama sınırları diş etinin üzerine baskı yapacak kadar uzun yapılmışsa çiğneme esnasında sürekli olarak diş etini tahriş edeceğinden ağrıya sebep olur. Bu durumda protezlerin değiştirilip diş etine uyumlu sınırlarda bitirilmesi gerekir.

Yapılan protezler hastanın kapanışına uygun olarak yapılmamış, yüksek ya da geniş yapıldıysa karşı ve komşu dişlerde ağrı, sıkıştırma hissine sebep olur. Çözüm; varsa yüksekliğin alınması ,komşu dişe olan baskının hafifletilmesidir.

Zaman geçtikçe diş etlerinde çekilmeler meydana gelir ve kaplama yapılan dişlerde protez-diş eti uyumu bozulur. Kök yüzeyi açığa çıkar ve dişte sıcak soğuk hassasiyeti oluşur. Bu alanlar aynı zamanda temizlenmesi zor alanlardır ve dişlerde çürükler oluşturulabilir.

Yetersiz hijyen sebebiyle kaplama altında biriken besin ve diş taşları çürüğe sebep olur. Tedavi ertelenirse kanal tedavisi veya diş kaybıyla sonuçlanabilir.

İlgili Mesajlar