Blog

Geleneksel Protezlere Razı Olmamanız İçin 5 Neden

Geleneksel Protezlere Razı Olmamanız İçin 5 Neden

Geleneksel Protezlere (Takma Diş) Razı Olmamanız İçin 5 Neden

 

Kaybettiğiniz tüm dişlerinizi özlüyor musunuz?

Bu kaybettiğiniz dişlerin yerine geleneksek hareketli protezler (takma dişler) yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? Yıllar geçtikçe bu hareketli protezleriniz sizin hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir. İyi haber şu ki, diş implantları hareketli protezlere üstün bir alternatif sunuyor! Aşağıdakiler de dâhil olmak üzere takma dişlerle yetinmemeniz için birçok neden vardır:

 

    1. Sınırlı Diyet

Protezler, sağlıklı doğal dişlerin ısırma ve çiğneme gücünün sadece %10’unu geri kazandırır. Çiğ meyve ve sebzeler, kuruyemişler, et ve diğer sert veya sert yiyecekler gibi bir zamanlar zevk aldığınız yiyecekleri yemek zor ve bazen imkânsız olacaktır. Takma dişlerle sadece yumuşak gıdalar ile beslenmek durumunda kalabilirsiniz.

 

    1. Ağzınızda Hareket Eden ve Yara Oluşturan Dişler

Protezler doğal olarak zamanla daha gevşek ve çeneniz ile daha uyumsuz hale gelecektir. Bunun nedeni, çenenizdeki kemikte doğal dişlerin uyarısı olmamasından kaynaklanan çene kemiği erimeleridir. Bu durumda hastalarımızın daha fazla yapıştırıcıya ihtiyacı olmaktadır. Ancak zaman geçtikçe yapıştırıcılar da takma dişlerinizi ağızınızda tutma noktasında yetersiz kalacaktır. Bu durumda takma dişleriniz yeniden yaptırabilirsiniz, ancak buna genellikle birden çok kez ihtiyaç duyulmasının yanı sıra eskisi kadar etkin bir şekilde kullanmanız artık mümkün olmayabilmektedir.

 

    1. Konuşmada Sorunlar

Takma dişler boyutları ve ağzınızdaki konumu nedeniyle kelimeleri açıkça telaffuz etmenizi zorlaştırır. Çoğu zaman, takma diş takmak konuşmayı engelleyebilecek kadar fazla tükürük üretmemize neden olur. Her konuştuğunuzda kendinizi peltek ya da ıslık çalarken bulabilirsiniz.

 

    1. Ağız Enfeksiyonu

Gevşek olan takma dişler diş etlerinizin üzerinde hareket edecek ve sürtünmeden ve hatta ağzınızdaki enfeksiyon ve iltihaplanmadan kaynaklanan ağrılı diş eti yaraları riskini artıracaktır. Bu ağrı ve rahatsızlık, takma dişlerinizi takmayı çok daha fazla zorlaştırabilir.

 

    1. Özgüven Problemi

Protezler birçok durumda hastalarımızın özgüvenin kaybolmasına neden olmaktadır. Sürekli, takma dişlerinizin ağzınızdan biranda çıkacağı hissi hastalarımızın özgüveninde büyük oranda kayıplar yaşamasına neden olmaktadır.

Diş İmplantları Mükemmel Bir Çözümdür

Diş implantları, bir takma diş veya diş köprüsünü desteklemek için çene kemiğinize kalıcı olarak uygulanan malzemelerdir. İmplant destekli protezler doğal görünen ve özgüvenli hissettiren diş protezleridir. Etkin bir şekilde yemek yiyerek, konuşarak ve gülerek hayatın tadını çıkarmaya bakabilirsiniz! İmplant destekli dişleriniz ağızınıza yerleştirildiğinde dişlerinizi hiç kaybetmemiş gibi hissedeceksiniz.

İlgili Mesajlar