Blog

Seramik Kaplama Nedir?

Seramik Kaplama Nedir?

Dişlere seramik kaplama, kron-köprü protezler yapmamız gereken durumlar vardır. Aşırı diş çürüğü, travma, kırık, aşınma sebebiyle diş dokusunun kaybı dişlere kaplama yapma ihtiyacı doğurur. Bu tür durumlarda dişlere kron-köprü protezler yaparak azalmış diş dokusunu koruyup kırılmalara karşı korumuş oluruz.

 

Dişlerin çepeçevre etrafından ve boyundan dişler küçülüp kesildikten sonra ölçüler alınır ve laboratuvar ortamında kayıp diş dokusunu yerine koyacak şekilde protezler üretilir. Bu tedavi prosedüründe kaplamalar birçok farklı materyalden yapılabilir. En çok bilinenleri metal destekli porselen kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve tam seramik kaplamalardır.

 

Tam seramik kaplamalarda, restorasyon içinde metal alt yapılı herhangi bir materyal bulunmaz. Güçlendirilmiş porselenlerden oluşurlar ve estetik sonuçları doğal dişe en yakın materyallerdir. İçerisinde metal bulunmaması sebebiyle doğal renk geçişleri, renk uyumu çok kolay bir şekilde sağlanabilir. Özellikle lityum disilikat altyapılı olan Emax restorasyonlar hem ön hem de arka bölgelerdeki dişlerde güvenle kullanılabilir. Emax restorasyonlar elde edebildiğimiz başarılı sonuçlar sebebiyle hem diş üstü kaplamalarda hem de implant üstü kaplamalarda kullanılabilir.

Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti bölgesinde görülen gri yansımaları da görmediğimiz tam seramik restorasyonlar diş hekimliğinde son zamanlarda en çok tercih edilen materyaller olmuştur.

İlgili Mesajlar