Blog

Protetik Diş Tedavileri

Protetik Diş Tedavileri

Protetik Diş Tedavisi; diş veya dişlerin eksiliğinden kaynaklanan fonksiyon, konuşma ve estetiğin geri kazandırılmasını sağlayan tedavi türüdür.

Tam Diş (Total Damak) Protezler

Kişinin ağzında hiç diş bulunmadığında tercih edilen total protez, alt ve üst çeneye ayrı ayrı uygulanır ve mevcut kemik dokusu ile desteklenir. Halk arasında takma diş olarak da bilir. Kişinin ağız ölçülerine özel olarak üretilen total protez ilk takıldığında ağız içinde yabancılık, dudak ve yanaklarda doluluk hissedilmesi son derece normaldir. Konuşmanın farklılaşması da son derece normaldir. Total protez dişlere alışma süresi genellikle 4 ila 6 hafta kadardır.

Hassas Tutucu ve Kroşe Tutuculu Protezler

Kancalı diş protezi olarak da bilinen ve kısmi diş kayıplarında uygulanabilen protezler, hastanın kendisi tarafından takılıp çıkarılabilir. Bölümlü protez olarak da tanımlanır, kayıp ve eksik dişlerin yerine takıldığında işlevselliğin yanı sıra estetik görünüm de sağlar. Protezler çoğunlukla akrilik ve tek parça dökümden üretilir. Var olan dişlere kroşe tellerle tutturulur. Tel görünümünün gizlenmesi için hassas bağlantılı estetik protez uygulanabilir.