Blog

Kron-Köprü Protezlerin Bakımı

Kron-Köprü Protezlerin Bakımı

Kron-Köprü Protezlerin bakımı için önce etkin bir ağız hijyeni sağlanmalıdır, günde iki kere diş fırçalama ve diş ipi/ara yüz fırçası kullanımı şarttır. Dişlerin birbirlerine değen komşu yüzeyleri arasında biriken plağı temizlemede diş fırçası yetersiz kalacağından bu bölgelerin temizliğinde diş ipi ya da ara yüz fırçası kullanımı önerilir. Dişler çoğunlukla bu bölgelerde biriken plak ve besin artıkları sebebiyle ara yüzeylerden çürümeye başlar.

Dişlerinize kron protezler yapıldıysa, yani dişleriniz tek tek kaplandıysa diş ipi kullanabilirsiniz fakat diş boşluklarınız varsa ya da başka sebeplerle dişleriniz bloklar halinde birbirine bağlanıp köprü protezler yapıldıysa diş ipi köprülerin arasından geçip diş etinize ulaşmayacaktır. Bu durumda diş hekiminizin size tavsiye ettiği çaptaki ara yüz fırçasını kullanmanız gerekir. Ağzında çok sayıda kron-köprü protez olan hastalara ağız duşları da önerilir. Ağız duşları mekanik temizliği ara yüz fırçaları kadar etkin yapamamaktadır. Çalışma prensibi daha çok biriken plak miktarını azaltmaya yöneliktir, tamamen uzaklaştırmaya değil. Yine de ara yüz fırçası kullanmakta zorlanan hastalarımıza tavsiye edilebilir.

Kron-köprü protezlerin değiştirilmesini gerektiren en önemli sebeplerden biri ara yüz temizliğinin yetersiz yapılmasından dolayı oluşan diş eti hastalıkları ya da çürüklerdir. Bu sebeple etkin bir şekilde yapılan diş fırçalama ve ara yüz temizliği protezlerinizin ağız içerisindeki ömrünü uzatacaktır.