Blog

Diş İmplantlarının Bakımı

Diş İmplantlarının Bakımı

Diş implantlarının hijyeni nasıl sağlanır?

İster tek bir implant yaptırıyor olun, ister tüm diş eksikliklerinizi implant destekli protezlerle gideriyor olun, yeni dişlerinize nasıl bakım yapacağınızı ve ağız hijyenini nasıl koruyacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. İmplantlarla ağız sağlığını korumak hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli şey var.

 

Günlük Fırçalama

Bazı insanlar, doğal dişler gibi çürümeye yatkın olmadıkları için, implantlarını her gün fırçalamaları gerekmediğini düşünürler. Bu tür bir düşünce son derece yanlıştır ve kötü ağız hijyenine ve ağız sağlığının bozulmasına neden olabilir. İmplantların doğal dişler olmadığı doğru olsa da, tıpkı gerçek dişler gibi günlük olarak fırçalanmaları gerekir. İmplantlarınızı günde iki kez fırçalamak, implantların çevresinde birikebilecek ve diş eti hastalıklarına ve  iltihaplanmasına yol açabilecek gıda artıklarının, plakların ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Günlük Diş İpi yada Arayüz Fırçası

Diş implantlarınızın varlığında iyi bir ağız hijyeni sağlamayı düşünüyorsanız, her gün diş ipi yada arayüz fırçası kullanmak oldukça önemlidir. İmplantların gerçek diş olmamasına ve çürümeye duyarlı olmamasına rağmen etraflarındaki diş eti dokusunun öyle olmadığını unutmayın. Bakterileri implant çevresinden uzak tutmak ve hassas diş eti dokunuzu korumak için her implantızın arasında kalan bölgeleri günlük olarak dikkatli bir şekilde diş ipi yada arayüz fırçası kullanarak temizleyin.

Düzenli Diş Taşı Temizliği

Düzenli diş taşı temizliğini yaptırarak implantlarınızı temiz tutun ve ağız sağlığınızı koruyun. Doğal dişlerin bakımı için yaptığınız her şeyi diş implantlarınızın bakımı için de yapmalısınız. Düzenli diş taşı temizliği için diş hekiminizi 6 ayda bir ziyaret ettiğinizde, implantlarınıza zarar vermeden temizlemek için özel aletler kullanacaktır.

 

İlgili Mesajlar