Blog

Diş İmplantları ve Hayatımıza Kattıkları

Diş İmplantları ve Hayatımıza Kattıkları

Diş İmplantlarının önemine ve hayatımıza kattıklarına geçmeden önce, ilk olarak yaygın olarak sorulan soruyu ele alalım.

Diş İmplantı Tam Olarak Nedir?

Diş implantları eksik olan ya da çekilmesi gereken dişlerin yerini tutan küçük ama son derece güçlü titanyum alaşımlı vidalardır. İmplantlar, yapay dişleri ya da protezleri çene kemiğine sıkıca bağlayacak şekilde kemiğin içerisine yerleştirilmektedir. İmplantlar eksik dişlerin yerine yerleştirilerek kullanılmasının yanı sıra, ağızda yanak ve dil hareketleri ile takıp çıkarılabilen protezlerin destek sağlamak, protezin ağızda hareket etmesini önlemek amacıyla da kullanılabilir.

İmplantların ne olduğunu konuştuğumuza göre, şimdi kaybettiğimiz ya da kaybedecek olduğumuz dişlerin yerine yerleştirmeyi tercih etmemizin neden önemli olduğuna bakalım. Tüm dişlere sahip olsak da tek bir diş eksikliği bizleri psikolojik olarak etkilemektedir. Bir veya iki diş eksikliği nedeni ile mükemmel gülümsememizi kaybetmek depresyona ve güven kaybına neden olabilmektedir. Bu durum da işimizi ve kişisel yaşamımızı etkileyebilir.

Diş implantlarının hastaların moralini ve güven duygusunu arttırmada etkili olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. İşlem sonrasında implant ve implant üstüne yapılan diş tamamen doğal görünümünde olduğundan fiziksel görünüm olumlu yönde değişmektedir. Diğer yandan bir diş kaybı ile birlikte tüm ağız ve diş yapımızdaki denge bozulur. Diş kaybı ile birlikte oluşan boşluk, komşu dişlerde eğilmeye ve kaymaya neden olur. Bu da çiğneme düzleminde bozulmalara ve özellikle o bölgede yiyecek artıklarının sıkışmasına, dolayısıyla şiddetli ağrı ve dişeti problemlerine neden olacaktır. Yiyeceklerin sürekli bu boşluklara sıkışması ve ağrıya neden olması hayatınızı, yemek yeme isteğinizi büyük ölçüde etkileyecektir.

Bu tür problemlerin en iyi çözümü diş implantları ve implant üstü diş yapmaktan geçiyor. Sevindiririci olan şu ki diş implantlarının %95’in üzerinde başarı oranına sahip olmasıdır.