Blog

Diş İmplantı Tedavi Süreci

Diş İmplantı Tedavi Süreci

Diş implant tedavisini merak ediyor, kendinize uygulatmak istiyor ama bu süreçte sizi nelerin beklediğini bilmiyor musunuz?

Tedavi süreciniz diş hekimleri ve uzman hekimler arasında farklılık gösterecek olsa da, genel olarak tedaviniz üç aşamadan oluşur diyebiliriz.

 

Diş İmplant Tedavisinin 3 Aşaması

 

1.Aşama- Planlama

Kliniğe girdiğinizde ilk olarak sizden anamnez formunun doldurulması istenecektir. Bu formda genel sistemik durumlarınız hakkında hekimin bilgi sahibi olması için bazı sorular bulunmaktadır (Genel sağlık durumunuz, kullandığınız ilaçlar, alerjinizin olup olmadığı gibi). Tedavinizin ilk aşaması klinik muayene ve radyolojik muayeneden oluşur. Klinik muayenenizde dişlerinizin durumu, eksik dişlerinizin sayısı ve konumu, yapılacak implant üstü protezin çeşidi değerlendirilir. Radyolojik muayenenizde ise 3 boyutlu tomografiniz alınır ve dijital ortamda kemik yükseklikleri, kalınlıkları ve yoğunlukları değerlendirilir.

 

2.Aşama- Cerrahi

Cerrahi aşaması, diş implantlarınızın uygulandığı aşamadır. Bu aşamada kliniğe karnınız tok bir şekilde gelmelisiniz. Kullandığınız ilaçlar, planlama aşamasında hekiminiz tarafından değerlendirilmiş olmalıdır. Bazı ilaçları (tansiyon ilacı gibi) cerrahi aşamada kullanmış olarak kliniğe gelmiş olmanız gerekirken, bazı ilaçlar (kan sulandırıcı gibi) tıp hekiminiz ile önceden görüşülüp kesilmiş olması gerekmektedir. Cerrahi aşamada lokal ya da genel anestezide diş implantları uygulandıktan sonra, operasyon sonrasında kullanmanız gereken ilaçlar (antibiyotik, ağrı kesici ve gargara gibi), uymanız gerekenler konusunda hekiminiz tarafından bilgilendirilirsiniz. Operasyondan bir hafta sonra ise dikişleriniz alınacaktır.

 

3.Aşama- Restotasyon

Diş implantlarınız çene kemiğinize yerleştirildikten sonra implantlarınızın kemikle kaynaşması için 3-6 aya ihtiyacınız vardır. Bu süreçte diş implantlarınız kemik ile sıkı sıkıya bağlanacaktır. Bu süreç tamamlandıktan sonra implant üstü protezlerinizin yapılması için gerekli ölçüler alınır ve birkaç provadan sonra dişleriniz ağzınıza takılır.

Gelecek yıllar boyunca dişlerinizin tadını çıkarmaya hazırsınız!

İlgili Mesajlar