Blog

Dental İmplantlar İçin Sinüs Lifting

Dental İmplantlar İçin Sinüs Lifting

Dental implantlar için yeterli kemik yok? Sinüs lifting ile çözüm kolay!

Dental implantlar diş alanında en çok konuşulan gelişmelerden biri olmaya devam ediyor. Yaygın olarak kullanılan diş implantları, eksik dişler için kalıcı çözümler sunar. Hatta, ağızında tüm dişleri eksik olan insanlar için protez takmaya yardımcı olabilirler. Kemik hacmi eksikliği nedeniyle diş implantı tedavisi için uygun bir hasta olmadığınız söylendiğinde ne olur? Kemik eksikliklerini gidermek için günümüzde çokça alternatif cerrahi teknikler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de sinüs lift operasyonudur.

 

Sinüs Lifting Operasyonu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Sinüs boşluklarınız ağzınızın tavanının hemen üzerinde bulunur. Sinüs boşluğunun alt sınırı damağınızda çene kemiğinizin üst tavanını oluşturan kemiktir. Arka üst çene kemik bölgesinde dental implantlara ihtiyacınız varsa, implantlarla kaynaşacak kadar kemiğe ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde, implantlar üstüne yapılacak olan porselen dişlerinizin kullanmanız için yeteri kadar güçlü ve sağlma olmayacaktır.

 

Üst Çene Arka Bölgelerde Nasıl Daha Fazla Kemik Elde Edebiliriz?

Bunun bir yolu sinüs lift operasyonu yapmaktan geçer. Sinüs kaldırma operasyonu sırasında çene kemiğinizin yan tarafından bir pencere açılır ve sinüsünüz yukarı doğru kaldırılır. Oluşturulan boşluğu kemik greft materyalleri yerleştirilerek operasyon alanı kapatılır. Oprerasyondan sonraki 6 aylık süreçte kemik greft materyalleri eriyerek yerini canlı kemik dokusuna bırakır. Bu sürecin sonunda artık implant yerleştirmek için gerekli olan kemik hacmine sahipsiniz!

 

Sinüs Lifting Operasyonuna İhtiyacınız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Her implant operasyonundan önce 3 boyutlu dental volumetrik tomografi cihazı ile birlikte kemik hacimlerinizin tespit edilmesi oldukça önemlidir. Bir diş kliniğine gittiğinizde implantlarınızı uygulayacak olan diş hekimi tomografinizi inceler, kemiğinizin yüksekliğini ve genişliğini ölçer. Sinüs boşluklarınız aşağıya doğru sarkmış ise ve 5mm’den az kemiğiniz var ise sinüs lift operasyonuna ihtiyacınız var demektir.

 

İlgili Mesajlar